Polská keramika

V Boleslawieci, malém městečku v jihozápadním Polsku, se keramika začala vyrábět již ve středověku a v 19. století se zde nacházelo již 15 hrnčířských dílen. V 18. století se stala známou po celé Evropě a v současnosti je více než 90% její produkce exportováno do celého světa, velmi populární je zvláště v USA. Městečko původně leželo na německém území a bylo nazýváno Bunzlau. Výroba hrnčířského zboží zde však pokračovala navzdory politickým změnám. Řada tradičních metod zůstala zachována – dnes se jedná o největší výrobnu keramiky s ruční technikou.

Kromě umělecké hodnoty má keramika i zcela praktické využití. Formována je ručně, zdobena tradiční, dnes velmi oblíbenou razítkovou metodou. Pomocí razítek z mořské houby nebo štětečku jsou vzory nanášeny pod transparentní glazuru. Ta se pak vypaluje při teplotě až 1 300°C. Keramika se vyrábí z bílé hlíny a je vypalována ve speciálních pecích. Navzdory tradičním postupům výroby je dostatečně odolná proti otloukání, vhodná pro každodenní používání v moderních domácnostech - v myčkách nádobí, mikrovlnných troubách nebo ledničkách. Používány jsou ekologicky nezávadné barvy a glazury, díky čemuž je nádobí bezpečné při styku s potravinami.

Autory tvarů a dekorů, z nichž mnoho je chráněno ochrannou známkou, jsou převážně absolventi akademie výtvarných umění. Jejich výsledky pak sklízejí ocenění na mezinárodních výstavách a svojí jedinečností a rozmanitostí lákají sběratele po celém světě. Při ruční dekoraci je používána vtlačovací technika, díky níž získává každý výrobek originální podobu. Pro svou sběratelskou hodnotu jsou ozdobou i mnoha světových muzeí. Mnohé z typických dekorací (tečky, kroužky a malé květiny) jsou údajně inspirovány obrazci na pavím ocase. I když je každý kus originálem, dekor je stále opakovaný, takže svou soupravu můžete dlouhodobě doplňovat a rozšiřovat bez obavy, že se přestane vyrábět. Každý kus lze koupit samostatně, což Vám umožňuje libovolně kombinovat tvary i dekory. Vytvořit si tak můžete vlastní, originální sadu z různých dekorů zcela dle svých představ a potřeb.

Keramiku si můžete prohlédnout a zakoupit osobně na sborovém domě JB Praha, nebo se domluvit na individuálním odběru. Při větším odběru jsme schopni keramiku zavést k Vám, nebo zaslat na Vaší adresu. 

Pravidelným odběratelům zajistíme individuální přístup - větší množství keramiky a lepší ceny.

Nákupem naší keramiky podpoříte činnost Sboru Jednoty bratrské v Praze.

 

Členové Klubu JB Praha sleva 5% 
Odběr nad 6.000,- Kč sleva 10%
Pravidelný odběr sleva 15%


Ukázky keramiky

/album/fotogalerie-polska-keramika/keramika-3-jpg/
/album/fotogalerie-polska-keramika/keramika-4-jpg/
/album/fotogalerie-polska-keramika/keramika-5-jpg/
/album/fotogalerie-polska-keramika/keramika-6-jpg/
/album/fotogalerie-polska-keramika/keramika-7-jpg/
/album/fotogalerie-polska-keramika/keramika-8-jpg/
/album/fotogalerie-polska-keramika/keramika-9-jpg/
/album/fotogalerie-polska-keramika/keramika-10-jpg/
/album/fotogalerie-polska-keramika/keramika-11-jpg/
/album/fotogalerie-polska-keramika/keramika-12-jpg/
/album/fotogalerie-polska-keramika/keramika-13-jpg/
/album/fotogalerie-polska-keramika/keramika-14-jpg/
/album/fotogalerie-polska-keramika/keramika-15-jpg/
/album/fotogalerie-polska-keramika/keramika-16-jpg/
/album/fotogalerie-polska-keramika/dsc0938-jpg/
/album/fotogalerie-polska-keramika/dsc0910-jpg/

—————